Kam přípojka nemůže, tam se dostane elektrocentrála – Jak ji vybírat a podle čeho se řídit?


Život bez elektřiny je pro mnoho z nás už úplně nepředstavitelný, jsou však stále místa, kde elektřina zavedená není. Občas se i může stát, že proud vypadne.

Kam přípojka nemůže, tam se dostane elektrocentrála – Jak ji vybírat a podle čeho se řídit?

Elektřina je pro nás důležitá, každý známe ten pocit, když vypadne v domácnosti elektřina. Člověk je najednou zoufalý. S elektřinou jsme zvyklí žít, také ji potřebujeme k tomu, aby nám fungovaly elektrické přístroje. Když pak vybíráme chalupu nebo zahrádku, občas naopak přijde vhod, že tam elektřinu nemáme. Má to své kouzlo. Ale i tak je nutné občas zapojit nějaký ten spotřebič nebo si dobít mobilní telefon. S elektrocentrálou si můžeme elektřinu přivést na jakékoliv místo a kdykoliv.

pexels-photo-6546301

Malá, velká, tichá i hlasitá

Když se vydáme na nákup elektrocentrály, setkáme se s velkým množstvím typů. Najít můžeme malé i velké agregáty, tiché i hlučnější. Hodně záleží na tom, kde chceme záložní zdroj elektrické energie využívat a také, jak často. U těch menších a tišších typů se můžeme spolehnout na to, že se budou dát snadno přenášet, ale elektřinu nám poskytnou jen v kratším časovém rozmezí a jejich výkon nebude nijak valný. Pro občasné spuštění na menší chalupě či na zahradě nebo na dovolené v karavanu to ale úplně postačí. Tichá elektrocentrála je malá a dobře přenosná, stane se tak nepostradatelným pomocníkem na mnoha místech, nepočítejte ale s tím, že vám utáhne více náročných spotřebičů najednou.

Menší a méně výkonnější elektrocentrály bývají na benzín nebo na plyn. Plynové jsou pak navíc určitě více šetrné k životnímu prostředí a spoří peníze, jsou ale nejméně výkonné. Ty benzínové patří k naprosté klasice a jsou asi i nejvyužívanější. Na trhu ale najdeme i naftové elektrocentrály a ty jsou bezkonkurenčně nejvýkonnější, nehodí se však úplně kamkoliv.

pexels-photo-587976

Pořádný záložní zdroj

Co se týče naftových elektrocentrál, ty můžeme označit za ty nejvýkonnější, bývají větší a dá se na ně spolehnout i při potřebě delšího provozu. Využívají se nejčastěji na stavbách nebo jako záložní zdroje v rodinných domech. Kromě toho lze na trhu ještě narazit na elektrocentrály olejové, které slouží spíše jen jako občasný záložní zdroj a to jen u větších objektů a jejich pohonnou hmotou je speciální druh oleje.

Ne všechny elektrocentrály jsou přenosné, rozlišujeme proto ty mobilní a stacionární, které zůstávají na jednom místě. S přesunem těžkých záložních zdrojů pak může pomoci speciální podvozek.